Skontaktuj się z nami: +48 600 129 672
Skontaktuj się z nami: +48 600 129 672

Księgowość uproszczona – sprawdź czy możesz wykorzystać ją w swojej firmie

Księgowość uproszczona to jak sama nazwa wskazuje prosta forma prowadzenia rozliczeń księgowych danej firmy. Jednakże, jak się okazuje nie jest ona przeznaczona dla każdego przedsiębiorcy. Prowadzisz własną działalność, a może planujesz założenie firmy w najbliższej przyszłości? Nie wiesz w jaki sposób powinieneś się rozliczać z Urzędem Skarbowym? Skorzystaj z naszych sprawdzonych porad i przekonaj się, jaki rodzaj księgowości będzie najkorzystniejszy w odniesieniu do rodzaju prowadzonej przez Ciebie działalności.

Czym jest księgowość uproszczona?

Księgowość uproszczona dotyczy tylko kilku typów rozliczania się firm z Urzędem Skarbowym, które nie wymagają od nich prowadzenia rozbudowanych ksiąg rachunkowych. Przy czym każdy z nich daje szansę zastosowania możliwie jak najprostszych rozwiązań w kwestii rejestrowania i przechowywania ważnych informacji finansowych na temat naszej firmy. Równocześnie każdy z nich ma na celu umożliwienie jak najprostszego i niegenerującego kolejnych kosztów sposobu na rozliczanie swojej działalności.

Jakie są uproszczone formy księgowości?

Wśród uproszczonych form księgowości firmy należy wyróżnić:

  • kartę podatkową – opiera się ona na opłaceniu stałej kwoty zobowiązania podatkowego, która jest zupełnie niezależna od tego, jakiej wysokości dochody uzyskujemy. Wysokość podatku warunkuje zatem między innymi rodzaj prowadzonego przez nas biznesu, jak też liczba zatrudnionych przez nas osób i liczba ludzi, zamieszkujących miejscowość, w której prowadzimy daną działalność. Dostęp do tego rodzaju rozliczeń ma tylko naprawdę nieliczna grupa przedsiębiorców;
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – podatnik w rozliczeniu z US płaci pewną konkretną stawkę opodatkowania (od 3, aż do 20%), której wysokość jest uzależniona jedynie od tego, jakiego rodzaju działalność wykonuje. Co prawda stawki ryczałtu są zdecydowanie niższe niż standardowe stawki podatkowe, ale trzeba pamiętać o tym, że konieczność ich uregulowania istnieje nawet wtedy, kiedy suma uzyskanych przez nas w danym miesiącu podatkowym przychodów jest mniejsza niż suma poniesionych przez nas na rzecz jej prowadzenia kosztów;
  • podatkową księgę przychodów i rozchodów – jest ona oparta na prowadzeniu dokumentów, które służy do rejestracji wszystkich przychodów i wydatków w firmie, w odniesieniu do których następuje obliczanie kwoty należnego podatku. Ta forma opodatkowania zyskała najwyższą popularność wśród małych przedsiębiorstw i jednoosobowych działalności, gdyż ustawodawca nie wprowadził dla niej jakichkolwiek innych kryteriów (jedyne obostrzenie stanowi nie przekraczanie 2 mln euro – w przeliczeniu na złotówki – rocznych przychodów). Warto podkreślić, że osoby, które korzystają z KPiR nie płacą żadnego podatku za czas, w którym nie udało im się wygenerować zysków.

Księgowość uproszczona – jej zalety i wady

Zalety stosowania księgowości uproszczonej w firmie:
  • łatwość prowadzenia – do jej prowadzenia nie trzeba używać żadnych trudnych procedur;
  • niewielkie koszty prowadzenia księgowości – zatrudnienie profesjonalnych usług księgowych nie wymaga poniesienia przez nas dużych nakładów finansowych, a jednocześnie daje pewność prawidłowo przeprowadzonych rozliczeń.
Księgowość uproszczona – wady:
  • jedyne informacje, jakie dostarcza to wysokość płaconych podatków i osiąganych przez danego podatnika przychodów;
  • do prowadzenia swojej księgowości mogą ją wykorzystywać jedynie wybrane grupy podmiotów.

Dla kogo uproszczona księgowość, a dla kogo pełna księgowość?

wykresy 3D na biurkuO tym, czy w danym przedsiębiorstwie można prowadzić uproszczoną księgowość decyduje przede wszystkim jego wielkość. Bowiem, jak się okazuje jedynie większe firmy, które przeprowadzają ogromną ilość trudnych operacji mogą w pełni wykorzystywać potencjał, drzemiący w wiadomościach, które dostarcza pełna księgowość. Zatem nie ma potrzeby prowadzenia pełnej księgowości w wypadku niewielkich działalności, których właściciele bez trudu wskazują przychody, uzyskane z tytułu prowadzenia działalności i koszty, które na jej rzecz ponieśli.

Natomiast, chcąc wybrać, jak najlepszy dla naszej firmy rodzaj prowadzenia księgowości uproszczonej, warto wykonać symulację, określającą wysokość naszych potencjalnych obciążeń podatkowych. Z pewnością najlepszy powinien być dla nas ten wariant, w którym wysokość płaconego przez nas podatku będzie jak najmniejsza.

Pełna księgowość, czyli kiedy uproszczona księgowość nie może stanowić sposobu na rozliczanie naszej firmy z US?

W niektórych przypadkach przedsiębiorcy nie mogą skorzystać z prowadzenia uproszczonej księgowości. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy przedsiębiorca, rozliczający się dotychczas w oparciu o jedną z form rozliczeń, jakie oferuje mu księgowość uproszczona przekształca swoją firmę w spółkę kapitałową prawa handlowego lub spółkę osobową prawa handlowego. Obowiązek tego rodzaju ewidencji mają również Ci przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku podatkowym przekroczyli limit równowartości 2 mln euro, osiąganych przychodów. System pełnej księgowości daje możliwość uzyskania pełnego obrazu sytuacji finansowej firmy. W skład dokumentów, które należy w tym wypadku prowadzić należy między innymi księga główna i księgi pomocnicze, wykaz wszystkich aktywów i pasywów oraz zestawienie obrotów.

Uproszczona księgowość w naprawdę dobrych rękach, czyli dlaczego warto skorzystać z naszych usług księgowych?

Korzystasz z rozliczeń na zasadach uproszczonej księgowości i nie chcesz martwić się tym, czy Twoja firma jest dobrze prowadzona, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi? Powinieneś skorzystać z profesjonalnych usług księgowych. Gwarantujemy Ci solidność i wyrozumiałość w powiązaniu z naprawdę miłą atmosferą. Nasze usługi dopasowujemy bezpośrednio do potrzeb i oczekiwań naszych klientów. Zajmiemy się pełną obsługą księgową Twojego przedsiębiorstwa. W zakres naszych usług wchodzi między innymi prowadzenie dokładnej ewidencji Twojej firmy, kontrola wszystkich Twoich dokumentów, kompleksowa księgowość uproszczona, reprezentowanie Twojej firmy przed ZUS i US, obsługa kadrowo-płacowa, sporządzanie wszelkiego rodzaju sprawozdań oraz prowadzenie rozliczeń podatkowych.

Skontaktuj się z nami