Księgowość uproszczona to jak sama nazwa wskazuje prosta forma prowadzenia rozliczeń księgowych danej firmy. Jednakże, jak się okazuje nie jest ona przeznaczona dla każdego przedsiębiorcy. Prowadzisz własną działalność, a może planujesz założenie firmy w najbliższej przyszłości? Nie wiesz w jaki sposób powinieneś się rozliczać z Urzędem Skarbowym? Skorzystaj z naszych sprawdzonych porad i przekonaj się, jaki rodzaj księgowości będzie najkorzystniejszy w odniesieniu do rodzaju prowadzonej przez Ciebie działalności.
Księgowość uproszczona dotyczy tylko kilku typów rozliczania się firm z Urzędem Skarbowym, które nie wymagają od nich prowadzenia rozbudowanych ksiąg rachunkowych. Przy czym każdy z nich daje szansę zastosowania możliwie jak najprostszych rozwiązań w kwestii rejestrowania i przechowywania ważnych informacji finansowych na temat naszej firmy. Równocześnie każdy z nich ma na celu umożliwienie jak najprostszego i niegenerującego kolejnych kosztów sposobu na rozliczanie swojej działalności.
Wśród uproszczonych form księgowości firmy należy wyróżnić:
O tym, czy w danym przedsiębiorstwie można prowadzić uproszczoną księgowość decyduje przede wszystkim jego wielkość. Bowiem, jak się okazuje jedynie większe firmy, które przeprowadzają ogromną ilość trudnych operacji mogą w pełni wykorzystywać potencjał, drzemiący w wiadomościach, które dostarcza pełna księgowość. Zatem nie ma potrzeby prowadzenia pełnej księgowości w wypadku niewielkich działalności, których właściciele bez trudu wskazują przychody, uzyskane z tytułu prowadzenia działalności i koszty, które na jej rzecz ponieśli.
Natomiast, chcąc wybrać, jak najlepszy dla naszej firmy rodzaj prowadzenia księgowości uproszczonej, warto wykonać symulację, określającą wysokość naszych potencjalnych obciążeń podatkowych. Z pewnością najlepszy powinien być dla nas ten wariant, w którym wysokość płaconego przez nas podatku będzie jak najmniejsza.
W niektórych przypadkach przedsiębiorcy nie mogą skorzystać z prowadzenia uproszczonej księgowości. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy przedsiębiorca, rozliczający się dotychczas w oparciu o jedną z form rozliczeń, jakie oferuje mu księgowość uproszczona przekształca swoją firmę w spółkę kapitałową prawa handlowego lub spółkę osobową prawa handlowego. Obowiązek tego rodzaju ewidencji mają również Ci przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku podatkowym przekroczyli limit równowartości 2 mln euro, osiąganych przychodów. System pełnej księgowości daje możliwość uzyskania pełnego obrazu sytuacji finansowej firmy. W skład dokumentów, które należy w tym wypadku prowadzić należy między innymi księga główna i księgi pomocnicze, wykaz wszystkich aktywów i pasywów oraz zestawienie obrotów.
Korzystasz z rozliczeń na zasadach uproszczonej księgowości i nie chcesz martwić się tym, czy Twoja firma jest dobrze prowadzona, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi? Powinieneś skorzystać z profesjonalnych usług księgowych. Gwarantujemy Ci solidność i wyrozumiałość w powiązaniu z naprawdę miłą atmosferą. Nasze usługi dopasowujemy bezpośrednio do potrzeb i oczekiwań naszych klientów. Zajmiemy się pełną obsługą księgową Twojego przedsiębiorstwa. W zakres naszych usług wchodzi między innymi prowadzenie dokładnej ewidencji Twojej firmy, kontrola wszystkich Twoich dokumentów, kompleksowa księgowość uproszczona, reprezentowanie Twojej firmy przed ZUS i US, obsługa kadrowo-płacowa, sporządzanie wszelkiego rodzaju sprawozdań oraz prowadzenie rozliczeń podatkowych.
Najnowsze komentarze