Skontaktuj się z nami: +48 600 129 672
Skontaktuj się z nami: +48 600 129 672

Księgowy – wszystko, co powinieneś wiedzieć przy zatrudnianiu osoby na stanowisko księgowego w firmie

EMRACH > Blog > Księgowy – wszystko, co powinieneś wiedzieć przy zatrudnianiu osoby na stanowisko księgowego w firmie

Niby każdy przedsiębiorca o tym wie, jednak wciąż wokół księgowości występuje wiele niedomówień i nie każdy wie, jaka jest rola księgowego, przede wszystkim, jak znaleźć i zatrudnić odpowiednią osobę na to stanowisko.

Księgowy w firmie

Księgowy lub księgowa w firmie to osoba, która odpowiada za prowadzenie ksiąg rachunkowych dla podmiotów gospodarczych, czyli firm. W skrócie księgowy to osoba odpowiedzialna za to, aby dokumentacja przychodów i rozchodów w firmie była przeprowadzana prawidłowo. Księgowości potrzebuje każda, nawet jednoosobowa firma. Oczywiście, jeżeli prowadzisz działalność na bardzo małą skalę, istnieje możliwość prowadzenia księgowości indywidualnie. Jeśli jednak nie posiadasz zbyt dużej wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie oraz przede wszystkim czasu, to znacznie lepszym rozwiązaniem do zadbania o to będzie księgową, lub biuro rachunkowe.

Jakie cechy ma dobry księgowy?

uśmiechnięta księgowa trzyma kalkulatorDobry księgowy to osoba, która bardzo często ma możliwość przebierania w ofertach współpracy. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jak już wspomnieliśmy, niemal każda firma potrzebuje co najmniej jednego eksperta z dziedziny rachunkowości w swoich szeregach.

Zawód księgowego nie jest jednak prosty. Poza wiedzą z zakresu matematyki, finansów, rachunkowości oraz znajomości najnowszych przepisów prawnych dobry księgowy powinien również posiadać kilka cech charakteru, które sprawią, że jego praca będzie efektywniejsza. Najważniejszą z nich jest rzetelność. W zawodzie księgowego nie można sobie pozwolić na zaniedbania lub pomijanie niektórych dokumentów, ponieważ każdy błąd, w przypadku kontroli z urzędu może skończyć się wysokimi karami.

Następną cechą jest systematyczność. Niestety, księgowy nie ma możliwości odłożenia księgowania transakcji na późniejszy termin, ponieważ w świecie finansów, wszystkie operacje muszą być rozliczane na bieżąco. Księgowy musi być również bardzo zdyscyplinowany i potrafić zaplanować swoją pracę. W pracy księgowego zdarzają się momenty, w których czasem nie ma zbyt wiele pracy, oraz momenty, gdy praca do późnych godzin nocnych jest czymś nieuniknionym.

Co księgowy powinien mieć w swojej ofercie?

Wspomnieliśmy już, że rola, którą pełni księgowy jest bardzo ważna, oraz że odpowiada on za prowadzenie ksiąg rachunkowych. Jego rola nie ogranicza się jednak do sprawdzania prawidłowości w rozliczeniach. W ofercie księgowego powinny znaleźć się również:

  • prowadzenie ewidencji w celu rozliczania z Urzędem Skarbowym i ZUS,
  • ewidencje ryczałtowe,
  • ewidencja podatków, przychodów i rozchodów,
  • reprezentowanie firmy przed ZUS i Urzędem Skarbowym,
  • sporządzanie sprawozdań i analiz finansowych,
  • w niektórych przypadkach księgowy i księgowa mogą oferować także doradztwo finansowe.

Więcej o usługach księgowych przeczytasz tutaj: https://emrach.pl/uslugi-ksiegowe/

Dlaczego warto zatrudnić księgowego?

Prowadzenie księgowości nie jest łatwym zadaniem i nawet jeżeli udałoby ci się opanować najważniejsze zagadnienia (nawet do poziomu zbliżonego, do profesjonalnego księgowego), prowadzenie ksiąg rachunkowych wciąż byłoby czasochłonnym zadaniem-tutaj z pomocą przychodzi profesjonalny księgowy. Prowadzenie swojej firmy, samo w sobie jest bardzo absorbujące, dlatego nie ma potrzeby dokładać sobie dodatkowej listy obowiązków. Zamiast tego warto zatrudnić księgowych, którzy zajmą się rozliczeniami za nas.

Zatrudnienie księgowego to decyzja, przed którą staje prawie każdy właściciel przedsiębiorstwa. Osobie tej zostają powierzone często skomplikowane i zawiłe zadania, więc warto zastanowić się czy dana osoba poradzi sobie na tym stanowisku – warto sprawdzić jej kwalifikacje i zweryfikować, czy posiada wymagane do podjęcia pracy cechy i merytoryczną wiedzę. Decyzja o zatrudnieniu osoby do prowadzenia księgowości nie powinna być podejmowana pochopnie, tylko dobrze przemyślana.

Jak upewnić się, że księgowy ma odpowiednie kompetencje?

Księgowość to jedna z branż, w której nie da się na pierwszy rzut oka ocenić, czy zatrudniony księgowy, to odpowiednia dla naszej firmy osoba (o kreatywnej księgowości przeczytasz tutaj: https://emrach.pl/kreatywna-ksiegowosc-pomysl-na-prowadzenie-finansow-firmy/). Zatem, przy wybieraniu biura lub szukaniu księgowego, warto kierować się referencjami. To one są największą wartością dla księgowej i księgowego, jeżeli chodzi o znajdowanie nowego miejsca pracy. Podobnie sprawa wygląda w przypadku biur. Referencje i pozytywne opinie pochodzące od właścicieli i prezesów dużych firm, to najlepszy sposób na znalezienie odpowiednich ekspertów.

Księgowy, czy biuro rachunkowe?

Problemem wielu przedsiębiorców nie jest to, czy zatrudnić księgowego, a raczej to, czy lepszym wyborem będzie księgowa, czy biuro rachunkowe. Zarówno księgowa, jak i osoby zatrudnione w zewnętrznej firmie powinny posiadać podobny zestaw umiejętności i kompetencji. Przewagą biura rachunkowego jest jednak to, że w przypadku problemów kadrowych, zawsze znajdzie się pracownik, który zajmie się prowadzeniem twoich ksiąg. Taka sytuacja nie jest możliwa przy zatrudnianiu księgowej w firmie.

Skontaktuj się z nami

Inną ważną kwestią, którą trzeba rozważyć przy podejmowaniu decyzji jest to, że w przypadku popełnienia błędu w księgowości i wystąpienia ewentualnych problemów, ktoś musi ponieść za to odpowiedzialność. I tak, w przypadku jeżeli zdecydujemy się na współpracę z biurem, to możemy wymagać naprawy wszelkich poniesionych szkód. Każde biuro rachunkowe posiada ubezpieczenie OC.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku, kiedy błąd popełni księgowa zatrudniona bezpośrednio przez firmę. Wtedy, może być ona obciążona jedynie trzykrotnością swojego wynagrodzenia.

Poza tym, argumentem przemawiającym na korzyść korzystania z usług biura są również jasne warunki współpracy. Podpisując umowę, znamy dokładne miesięczne koszty. W przypadku wewnętrznej księgowości, poza pensją księgowej lub księgowych, musimy zaopatrzyć się również w potrzebny sprzęt.


Bibliografia

1. Artienwicz N., Jak księgowy może wspomóc zarządzanie, 2009
2. Buczkowska A., Zbaraszewska A., Certyfikacja zawodu księgowego w Polsce, 2011
3. Buczkowska A., Etyka zawodu księgowego w świetle krajowych i międzynarodowych regulacji, 2011
4. Drumlak U., Księgowy jako zawód zaufania publicznego, 2009
5. Szydełko A., Rola księgowego w controllingu przedsiębiorstwa, 2013

Napisz komentarz